fbpx
Vyberte stránku

Stevia rebaudiana neboli Stévie sladká. Stévie představuje vynikající náhradu cukru. Docela dobře chutná, lze ji použít při vaření, nemá žádné kalorie a je vhodná pro diabetiky. Seznamte se.

 

Kde se vzala tu se vzala Stévie

Rostlina Stevia rebaudiana byla po staletí používána národy Guaraní v jižní Americe, kteří ji nazývali ka’a he’ê (sladká bylina) a vV Paraguayi a v Brazílii se lístky rostliny tradičně používají ke slazení nápojů. Účinnými látkami jsou steviol-glykosidy (především steviosid a rebaudiosid), které mají asi 50 až 300krát vyšší sladivost než řepný cukr. Sladidla ze stévie se vyrábějí extrakcí steviol-glykosidů z listů rostliny, čištěním se odstraňují některé hořké vlastnosti, které se vyskytují v surovém extraktu.

 

TROCHA CHEMIE

Všechny steviol-glykosidy mají společný základní základ zvaný steviol. Patří mezi ně sloučeniny jako steviosid a mnoho různých forem rebaudiosidů, z nichž nejběžnější je rebaudiosid A (neboli reb A). Některé steviolglykosidy se také vyrábějí pomocí procesů zvaných biokonverze a fermentace, které umožňují ve větším měřítku vyrábět chutnější a méně hořké rebaudiosidy, jako je například reb M. Díky těmto procesům se steviolglykosidy mohou vyrábět i ve větší míře.

 

Má nula kalorií

Zjednodušeně řečeno stévie se v lidském těle chová trochu jinak než třeba řepný cukr. Lidské tělo glykosidy obsažené ve stévii nemetabolizuje (proto má nulové množství kalorií). Její chuť má pomalejší nástup a delší trvání než chuť cukru a při vysokých koncentracích mohou mít některé její extrakty pachuť popisovanou jako lékořicovou nebo hořkou.

Steviol-glykosidy se nevstřebávají v horní části trávicího traktu, a proto nepřispívají k žádnému kalorickému příjmu ani neovlivňují hladinu glukózy v krvi. V tlustém střevě střevní mikrobi odštěpí molekuly glukózy a použijí je jako zdroj energie. Zbytek se metabolizuje se v játrech a vylučuje se z těla ven močí.

 

Proč zrovna stévie?

Jak již bylo řečeno, stévie má nula kalorií a je tedy vhodná pro diabetiky. Lze ji efektivně využít při redukci hmotnosti, velkým benefitem je také její velká dostupnost (prášek, tablety nebo tekutý extrakt).

Stévii je možné hojně využívat při vaření a přidávat do svých oblíbených jídel a nápojů. Při vaření a pečení je třeba vzít v potaz odlišné vlastnosti tohoto sladidla: sladí více než stolní cukr, má odlišnou strukturu (to se projevuje především při pečení), někomu může vadit výsledná lehce nahořklá chuť.

 

Na co si dát pozor

Evropská unie schválila přídatné látky Stevia rebaudiana v roce 2011, zatímco v Japonsku se stévie jako sladidlo široce používá mnohem déle. V USA je situace odlišná. Některé výtažky glykosidů stévie s vysokou čistotou obecně uznány za bezpečné, listy stévie a surové výtažky stévie patřičné schválení nemají.

Stévie může také ovlivňovat zdravé bakterie v žaludku (při nadměrné konzumaci způsobovat plynatost a nadýmání). Jak zjistit, co je nadměrná konzumace? Doporučené denní množství by mělo být vždy uvedeno na etiketě produktu. Při nákupu je třeba pečlivě číst složení výrobku (často se míchá dohromady s umělými sladidly, která mohou mít nežádoucí účinky).

Stévii lze jako jednoletou rostlinu vypěstovat i v klimatických podmínkách České republiky (sazenice se dají koupit v každém lepším květinářství), lístky se mohou sklízet i několikrát za rok.

Sladíme!

Slaďte zdravě, prostě tak akorát!
Udělejte si v cukrech konečně jasno!
Praktické pomůcky, užitečné tipy.