Sirupy z ovoce, obilné nebo z dalších rostlin sirupy – dřív těžko dostupné (maximálně některé ve zdravé výživě), dnes jako běžný sortiment v průměrném supermarketu. Oproti zavrhovanému cukru představují zdravější alternativu slazení. Ale i zde je potřeba zůstat ve střehu, neboť není sirup jako sirup.
Jaké sirupy jsou na trhu?
Pokud bychom pátrali po tom, jaké typy sirupů jsou aktuálně dostupné na trhu, tak se shodneme na tom, že k dostání je v podstatě pět základních podtypů: agávové, javorové, obilné, ovocné a zbylou skupinu nazveme jako alternativní.
Obilné sirupy
Jsou to sirupy ze zrn obilnin, například z ječného sladu, dále sem patří sirup kukuřičný, pšeničný, špaldový, rýžový. Mají nižší glykemický index, obsahují vitamíny skupiny B a různé minerály (draslík, hořčík, zinek).
Ovocné sirupy
Vyrábějí se ze sušeného ovoce, příkladem je sirup datlový nebo švestkový. Při jejich výrobě se sušené ovoce smíchá s vodou, mixuje, filtruje a výsledná šťáva se koncentruje na požadovanou hustotu. To, že zdrojem sirupů jsou celé plody, vede také k vyššímu obsahu některých minerálů než u sirupů obilných.
Agávové sirupy
Jde o zahuštěnou šťávu z kaktusů agáve, která se někdy ochucuje dalším ovocem. Agávový sirup chutná jako cukr, ale je sladší (má poměrně nízký glykemický index, a to 15).
Javorové sirupy
Zde jde o koncentrovanou mízu z kanadského javoru. Tento druh sirupu obsahuje minerální látky (vápník, hořčík, zinek, draslík, mangan a železo), dále vitaminy skupiny B nebo organické kyseliny (kyselinu jablečnou).
Alternativní sirupy
Specifická kategorie, kam patří další typy mimo předchozí. Zařadit sem můžeme třeba čekankový sirup (extrakt z kořene čekanky, zhruba třetina kalorií jak u běžného cukru, nízký podíl sacharidů, vysoký podíl vlákniny). Dalším zajímavým zástupcem je sirup z jakonu. K výrobě s se používá hlíza z rostliny jakonu, ze které se dělá džus (pomalým zahříváním se z tohoto džusu odpařováním šťáv poté stává sirup). Má poměrně nízký glykemický index, ale zároveň je také velmi sladký, má příjemnou chuť.
Na sladivé sirupy s rozumem
Prezentace sirupů jako stoprocentně zdravých alternativ není úplně správná. Rostlinné sirupy totiž obsahují poměrně vysoké procento fruktózy (jednoduchého sacharidu). Zjednodušeně stále platí, že sladidlo při větší konzumaci může mít nežádoucí účinky. A konečně neobstojí, že obsahují minerály a stopové prvky. Jenže kolik? Většinou se jedná o stopové a zanedbatelné množství.
Mezi jednotlivými kategoriemi jsou také poměrně značné rozdíly. Čekankový, javorový sirup, případně sirupu z jakonu představují skutečně zdravé alternativy, ovocné sirupy se doporučuje užívat s mírou.
Agávovým sirupům je lepší se vyhnout nebo je konzumovat jen příležitostně. Proč? mají velmi vysoký podíl fruktózy, což představuje riziko přeměny na zásobní tuky (fruktóza podporuje vznik inzulinové rezistence – riziko vzniku cukrovky, nemocí srdce a metabolického syndromu).
Obezřetní musíme být také u obilných sirupů. Příkladem je kukuřičný sirup. Verzi s vysokým obsahem fruktózy (HFCS) je dobré se zcela vyhnout, běžný kukuřičný sirup je v tomto ohledu sice v pořádku, ale i přes podíl vlákniny nemá nijak významný podíl stopových prvků, má vysoký podíl sacharidů, chuťově je spíše průměrný (od běžné stolního cukru se liší velmi málo).
ZDRAVÉ ALTERNATIVY
Ke zdravým alternativám sirupům patří především čekankový sirup, javorový sirup a sirup z jakonu.
Inspirace
www.healthline.com/nutrition/14-ways-to-eat-less-sugar
www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/sugar/tips-for-cutting-down-on-sugar
www.health.harvard.edu/blog/artificial-sweeteners-sugar-free-but-at-what-cost-201207165030
www.heartandstroke.ca/healthy-living/healthy-eating/reduce-sugar
www.pantai.com.my/health-pulse/change-sugar-habit-tips
Sladíme!
Slaďte zdravě, prostě tak akorát!
Udělejte si v cukrech konečně jasno!
Praktické pomůcky, užitečné tipy.